ScummVM 1.5.0svn - en to se_SE translation catalogue (662 entries)

en: (built on %s)
se_SE: (byggt %s)

en: Features compiled in:
se_SE: Funktioner kompilerade i:

en: Available engines:
se_SE: Tillgängliga motorer

en: Show hidden files
se_SE: Visa gömda filer

en: Show files marked with the hidden attribute
se_SE: Visa dolda filer

en: Go up
se_SE: Uppåt

en: Go to previous directory level
se_SE: Gå till föregående katalognivå

[ctx: lowres]
en: Go up
se_SE: Uppåt

en: Cancel
se_SE: Avbryt

en: Choose
se_SE: Välj

en: Close
se_SE: Stäng

en: Mouse click
se_SE: Musklick

en: Display keyboard
se_SE: Visa tangentbord

en: Remap keys
se_SE: Ställ in tangenter

en: Toggle FullScreen
se_SE: Fullskärmsläge

en: Choose an action to map
se_SE: Välj en handling att ställa in

en: Map
se_SE: Ställ in

en: Select an action and click 'Map'
se_SE: Välj en handling och klicka på "Ställ in"

en: Associated key : %s
se_SE: Inställd tangent: %s

en: Associated key : none
se_SE: Inställd tangent: Ingen

en: Please select an action
se_SE: Var god välj en handling

en: Press the key to associate
se_SE: Tryck på en tangent för att ställa in

en: Game
se_SE: Spel

en: Short game identifier used for referring to savegames and running the game from the command line
se_SE: Kortnamn för spel. Används för att hänvisa till spardata och att starta spelet från kommandoraden

en: Name:
se_SE: Namn:

en: Full title of the game
se_SE: Spelets fullständiga titel

[ctx: lowres]
en: Name:
se_SE: Namn:

en: Language:
se_SE: Språk:

en: Language of the game. This will not turn your Spanish game version into English
se_SE: Spelets språk. Den här inställningen omvandlar inte din spanska spelversion till en engelsk

en: <default>
se_SE: <standard>

en: Platform:
se_SE: Plattform:

en: Platform the game was originally designed for
se_SE: Plattformen spelet ursprungligen tillverkades för

[ctx: lowres]
en: Platform:
se_SE: Plattform:

en: Engine
se_SE: Motor

en: Graphics
se_SE: Grafik

en: Override global graphic settings
se_SE: Överskrid globala grafikinställningar

[ctx: lowres]
en: Override global graphic settings
se_SE: Överskrid globala grafikinställningar

en: Audio
se_SE: Ljud

en: Override global audio settings
se_SE: Överskrid globala ljudinställningar

[ctx: lowres]
en: Override global audio settings
se_SE: Överskrid globala ljudinställningar

en: Volume
se_SE: Volym

[ctx: lowres]
en: Volume
se_SE: Volym

en: Override global volume settings
se_SE: Överskrid globala volyminställningar

[ctx: lowres]
en: Override global volume settings
se_SE: Överskrid globala volyminställningar

en: Override global MIDI settings
se_SE: Överskrid globala MIDI-inställningar

[ctx: lowres]
en: Override global MIDI settings
se_SE: Överskrid globala MIDI-inställningar

en: Override global MT-32 settings
se_SE: Överskrid globala MT-32 inställningar

[ctx: lowres]
en: Override global MT-32 settings
se_SE: Överskrid globala MT-32 inställningar

en: Paths
se_SE: Sökvägar

[ctx: lowres]
en: Paths
se_SE: Sökvägar

en: Game Path:
se_SE: Sökv. spel:

[ctx: lowres]
en: Game Path:
se_SE: Sökv. spel:

en: Extra Path:
se_SE: Sökv. extra:

en: Specifies path to additional data used the game
se_SE: Bestämmer sökvägen till ytterligare data som spelet använder

[ctx: lowres]
en: Extra Path:
se_SE: Sökv. extra:

en: Save Path:
se_SE: Sökv. sparat:

en: Specifies where your savegames are put
se_SE: Bestämmer var dina spardata lagras

[ctx: lowres]
en: Save Path:
se_SE: Sökv. sparat:

[ctx: path]
en: None
se_SE: Ingen

en: Default
se_SE: Standard

en: Select SoundFont
se_SE: Välj SoundFont

en: Select directory with game data
se_SE: Välj katalog med speldata

en: Select additional game directory
se_SE: Välj en ytterligare spelkatalog

en: Select directory for saved games
se_SE: Välj katalog för spardata

en: This game ID is already taken. Please choose another one.
se_SE: Detta ID-namn är upptaget. Var god välj ett annat.

en: ~Q~uit
se_SE: ~A~vsluta

en: Quit ScummVM
se_SE: Avsluta ScummVM

en: A~b~out...
se_SE: O~m~...

en: About ScummVM
se_SE: Om ScummVM

en: ~O~ptions...
se_SE: ~I~nställningar...

en: Change global ScummVM options
se_SE: Redigera globala ScummVM-inställningar

en: ~S~tart
se_SE: ~S~tarta

en: Start selected game
se_SE: Starta det valda spelet

en: ~L~oad...
se_SE: ~L~adda...

en: Load savegame for selected game
se_SE: Ladda spardata för det valda spelet

en: ~A~dd Game...
se_SE: Lä~g~g till spel...

en: Hold Shift for Mass Add
se_SE: Håll ned Skift för masstillägg

en: ~E~dit Game...
se_SE: R~e~digera spel...

en: Change game options
se_SE: Redigera spelinställningarna

en: ~R~emove Game
se_SE: ~R~adera spel

en: Remove game from the list. The game data files stay intact
se_SE: Radera spelet från listan. Spelets datafiler påverkas inte.

[ctx: lowres]
en: ~A~dd Game...
se_SE: Lä~g~g till spel...

[ctx: lowres]
en: ~E~dit Game...
se_SE: R~e~digera spel...

[ctx: lowres]
en: ~R~emove Game
se_SE: ~R~adera spel

en: Search in game list
se_SE: Sök i spellistan

en: Search:
se_SE: Sök:

en: Load game:
se_SE: Ladda spel:

en: Load
se_SE: Ladda

en: Do you really want to run the mass game detector? This could potentially add a huge number of games.
se_SE: Vill du verkligen använda mass-speldetektorn? Processen kan potentiellt lägga till ett enormt antal spel.

en: Yes
se_SE: Ja

en: No
se_SE: Nej

en: ScummVM couldn't open the specified directory!
se_SE: ScummVM kunde inte öppna den valda katalogen!

en: ScummVM could not find any game in the specified directory!
se_SE: ScummVM kunde inte hitta några spel i den valda katalogen!

en: Pick the game:
se_SE: Välj spel:

en: Do you really want to remove this game configuration?
se_SE: Vill du verkligen radera den här spelkonfigurationen?

en: Do you want to load savegame?
se_SE: Vill du ladda sparat spel?

en: This game does not support loading games from the launcher.
se_SE: Det här spelet stöder inte laddning av spardata från launchern.

en: ScummVM could not find any engine capable of running the selected game!
se_SE: ScummVM kunde inte hitta en motor kapabel till att köra det valda spelet!

en: ... progress ...
se_SE: ... progression ...

en: Scan complete!
se_SE: Scanning färdig!

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games.
se_SE: Upptäckte %d nya spel. Ignorerade %d tidigare tillagda spel.

en: Scanned %d directories ...
se_SE: Kataloger scannade: %d ...

en: Discovered %d new games, ignored %d previously added games ...
se_SE: Upptäckte %d nya spel, ignorerade %d tidigare tillagda spel ...

en: Never
se_SE: Aldrig

en: every 5 mins
se_SE: var 5:e minut

en: every 10 mins
se_SE: var 10:e minut

en: every 15 mins
se_SE: var 15:e minut

en: every 30 mins
se_SE: var 30:e minut

en: 11kHz
se_SE: 11 kHz

[ctx: soundfont]
en: None
se_SE: Ingen

en: Failed to apply some of the graphic options changes:
se_SE: Kunde inte verkställa några av grafikinställningarna:

en: the video mode could not be changed.
se_SE: videoläget kunde inte ändras.

en: the fullscreen setting could not be changed
se_SE: fullskärmsinställningen kunde inte ändras.

en: the aspect ratio setting could not be changed
se_SE: inställningen för bildförhållandet kunde inte ändras.

en: Graphics mode:
se_SE: Grafikläge:

en: Render mode:
se_SE: Renderingsläge:

en: Special dithering modes supported by some games
se_SE: Speciella gitterlägen stödda av vissa spel

en: Fullscreen mode
se_SE: Fullskärmsläge

en: Aspect ratio correction
se_SE: Korrektion av bildförhållande

en: Correct aspect ratio for 320x200 games
se_SE: Korrigerar bildförhållanden för 320x200-spel

en: Preferred Device:
se_SE: Föredragen enhet:

en: Music Device:
se_SE: Musikenhet:

en: Specifies preferred sound device or sound card emulator
se_SE: Bestämmer din föredragna emulator för ljudenhet eller ljudkort

en: Specifies output sound device or sound card emulator
se_SE: Bestämmer emulator för ljudenhet eller ljudkort

[ctx: lowres]
en: Preferred Dev.:
se_SE: Föredr. enhet:

[ctx: lowres]
en: Music Device:
se_SE: Musikenhet:

en: AdLib emulator:
se_SE: AdLib-emulator:

en: AdLib is used for music in many games
se_SE: AdLib används för musik i många spel

en: Output rate:
se_SE: Ljudfrekvens:

en: Higher value specifies better sound quality but may be not supported by your soundcard
se_SE: Ett högre värde betecknar bättre ljudkvalitet men stöds kanske inte av ditt ljudkort

en: GM Device:
se_SE: GM-enhet:

en: Specifies default sound device for General MIDI output
se_SE: Bestämmer standardenheten för General MIDI-uppspelning

en: Don't use General MIDI music
se_SE: Använd inte General MIDI-musik

en: Use first available device
se_SE: Använd första tillgängliga enhet

en: SoundFont is supported by some audio cards, Fluidsynth and Timidity
se_SE: SoundFont stöds endast av vissa ljudkort, Fluidsynth och Timidity

en: Mixed AdLib/MIDI mode
se_SE: Blandat AdLib/MIDI-läge

en: Use both MIDI and AdLib sound generation
se_SE: Använd både MIDI och AdLib för ljudgeneration

en: FluidSynth Settings
se_SE: FluidSynth inställningar

en: MT-32 Device:
se_SE: MT-32 enhet:

en: Specifies default sound device for Roland MT-32/LAPC1/CM32l/CM64 output
se_SE: Bestämmer standardenheten för Roland MT-32/LAPC1/CM32I/CM64-uppspelning

en: True Roland MT-32 (disable GM emulation)
se_SE: Äkta Roland MT-32 (inaktivera GM-emulation)

en: Check if you want to use your real hardware Roland-compatible sound device connected to your computer
se_SE: Aktivera om du vill använda din verkliga Roland-kompatibla och dator-anslutna ljudenhet

[ctx: lowres]
en: True Roland MT-32 (no GM emulation)
se_SE: Äkta Roland MT-32 (ingen GM-emulation)

en: Roland GS Device (enable MT-32 mappings)
se_SE: Roland GS-enhet (aktivera MT-32 mappings)

en: Check if you want to enable patch mappings to emulate an MT-32 on a Roland GS device
se_SE: Aktivera om du vill använda patch mapping för att emulera en MT-32 på en Roland GS-enhet

en: Don't use Roland MT-32 music
se_SE: Använd inte Roland MT-32 musik

en: Text and Speech:
se_SE: Undertext och tal:

en: Speech
se_SE: Tal

en: Subtitles
se_SE: Undertexter

en: Both
se_SE: Båda

en: Subtitle speed:
se_SE: Texthastighet:

[ctx: lowres]
en: Text and Speech:
se_SE: Text och tal:

en: Spch
se_SE: Tal

en: Subs
se_SE: Text

[ctx: lowres]
en: Both
se_SE: Båda

en: Show subtitles and play speech
se_SE: Visa undertexter och spela upp tal

[ctx: lowres]
en: Subtitle speed:
se_SE: Texthastighet:

en: Music volume:
se_SE: Musikvolym:

[ctx: lowres]
en: Music volume:
se_SE: Musikvolym:

en: Mute All
se_SE: Ljud av

en: SFX volume:
se_SE: SFX-volym:

en: Special sound effects volume
se_SE: Volym för specialeffekter

[ctx: lowres]
en: SFX volume:
se_SE: SFX-volym:

en: Speech volume:
se_SE: Talvolym:

[ctx: lowres]
en: Speech volume:
se_SE: Talvolym:

en: Theme Path:
se_SE: Sökv. tema:

[ctx: lowres]
en: Theme Path:
se_SE: Sökv. tema:

en: Specifies path to additional data used by all games or ScummVM
se_SE: Bestämmer sökväg till andra data som används av alla spel eller ScummVM

en: Plugins Path:
se_SE: Sökv. tillägg:

[ctx: lowres]
en: Plugins Path:
se_SE: Sökv. tillägg:

en: Misc
se_SE: Diverse

[ctx: lowres]
en: Misc
se_SE: Diverse

en: Theme:
se_SE: Tema:

en: GUI Renderer:
se_SE: GUI-rendering:

en: Autosave:
se_SE: Autospara:

[ctx: lowres]
en: Autosave:
se_SE: Autospara:

en: Keys
se_SE: Tangenter

en: GUI Language:
se_SE: GUI-språk:

en: Language of ScummVM GUI
se_SE: Språk för ScummVM:s användargränssnitt

en: You have to restart ScummVM before your changes will take effect.
se_SE: Du måste starta om ScummVM för att ändringarna ska få effekt.

en: Select directory for savegames
se_SE: Välj katalog för spardata

en: The chosen directory cannot be written to. Please select another one.
se_SE: Det går inte att skriva till den valda katalogen. Var god välj en annan.

en: Select directory for GUI themes
se_SE: Välj katalog för GUI-teman

en: Select directory for extra files
se_SE: Välj katalog för extra filer

en: Select directory for plugins
se_SE: Välj katalog för tillägg

en: The theme you selected does not support your current language. If you want to use this theme you need to switch to another language first.
se_SE: Temat du valde stöder inte ditt språk. Om du vill använda det här temat måste först byta till ett annat språk.

en: List view
se_SE: Visa som lista

en: Grid view
se_SE: Visa som rutnät

en: No date saved
se_SE: Inget datum sparat

en: No time saved
se_SE: Ingen tid sparad

en: No playtime saved
se_SE: Ingen speltid sparad

en: Delete
se_SE: Radera

en: Do you really want to delete this savegame?
se_SE: Vill du verkligen radera den här spardatan?

en: Date:
se_SE: Datum:

en: Time:
se_SE: Tid:

en: Playtime:
se_SE: Speltid:

en: Untitled savestate
se_SE: Namnlös spardata

en: Next
se_SE: Nästa

en: Prev
se_SE: Bakåt

en: New Save
se_SE: Ny sparning

en: Create a new save game
se_SE: Skapa ett nytt sparat spel

en: Name:
se_SE: Namn:

en: Enter a description for slot %d:
se_SE: Ange en beskrivning för position %d:

en: Select a Theme
se_SE: Välj ett tema

en: Disabled GFX
se_SE: Inaktiverad GFX

[ctx: lowres]
en: Disabled GFX
se_SE: Inaktiverad GFX

en: Standard Renderer
se_SE: Standard rendering

en: Antialiased Renderer
se_SE: Antialiserad rendering

en: Antialiased
se_SE: Antialiserad

en: Clear value
se_SE: Töm sökfältet

en: Active
se_SE: Aktiv

en: Room:
se_SE: Rum:

en: Damp:
se_SE: Dämpa:

en: Width:
se_SE: Bredd:

en: Level:
se_SE: Nivå:

en: Speed:
se_SE: Hastighet:

en: Depth:
se_SE: Djup:

en: Type:
se_SE: Typ:

en: Sine
se_SE: Sinus

en: Triangle
se_SE: Triangel

en: Interpolation:
se_SE: Interpolering:

en: None (fastest)
se_SE: Ingen (snabbast)

en: Linear
se_SE: Linjär

en: Fourth-order
se_SE: Fjärde ordningen

en: Seventh-order
se_SE: Sjunde ordningen

en: Reset
se_SE: Återställ

en: Reset all FluidSynth settings to their default values.
se_SE: Återställ alla FluidSynth-inställningar till deras ursprungliga värden.

en: Do you really want to reset all FluidSynth settings to their default values?
se_SE: Vill du verkligen återställa alla FluidSynth-inställningar till deras ursprungliga värden?

en: Engine does not support debug level '%s'
se_SE: Motorn stöder inte debug-nivå '%s'

en: Menu
se_SE: Meny

en: Skip
se_SE: Skippa

en: Pause
se_SE: Paus

en: Skip line
se_SE: Skippa rad

en: Error running game:
se_SE: Fel under körning av spel:

en: Could not find any engine capable of running the selected game
se_SE: Kunde inte hitta en motor kapabel till att köra det valda spelet

en: No error
se_SE: Inget fel

en: Game data not found
se_SE: Kunde inte hitta speldata

en: Game id not supported
se_SE: Spel-ID stöds inte

en: Unsupported color mode
se_SE: Ej stött färgläge

en: Read permission denied
se_SE: Lästillbehörighet nekad

en: Write permission denied
se_SE: Skrivtillbehörighet nekad

en: Path does not exist
se_SE: Sökvägen existerar inte

en: Path not a directory
se_SE: Sökvägen är inte en katalog

en: Path not a file
se_SE: Sökvägen är inte en fil

en: Cannot create file
se_SE: Kan inte skapa fil

en: Reading data failed
se_SE: Inläsning misslyckades

en: Writing data failed
se_SE: Skriva data misslyckades

en: Could not find suitable engine plugin
se_SE: Kunde inte hitta lämpligt motortillägg

en: Engine plugin does not support save states
se_SE: Motortillägget stöder inte spardata

en: User canceled
se_SE: Avbrutit av användaren

en: Unknown error
se_SE: Okänt fel

en: The game in '%s' seems to be unknown.
se_SE: Spelet i '%s' verkar vara okänt.

en: Please, report the following data to the ScummVM team along with name
se_SE: Var god rapportera följande data till ScummVM-teamet tillsammans med namnet

en: of the game you tried to add and its version/language/etc.:
se_SE: på spelet du försökte lägga till och dess version/språk/etc.:

en: ~R~esume
se_SE: ~F~ortsätt

en: ~L~oad
se_SE: ~L~adda

en: ~S~ave
se_SE: ~S~para

en: ~O~ptions
se_SE: ~I~nställningar

en: ~H~elp
se_SE: ~H~jälp

en: ~A~bout
se_SE: O~m~...

en: ~R~eturn to Launcher
se_SE: Åte~r~vänd till launcher

[ctx: lowres]
en: ~R~eturn to Launcher
se_SE: Åte~r~vänd till launcher

en: Save game:
se_SE: Spara spelet:

en: Save
se_SE: Spara

en: Sorry, this engine does not currently provide in-game help. Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
se_SE: Tyvärr stöder för tillfället inte den här motorn hjälp-funktionen. Var god hänvisa till README-filen för information och instruktioner för att få ytterligare assistens.

en: Gamestate save failed (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
se_SE: Kunde inte spara data (%s)! Var god läs README-filen för grundläggande information och instruktioner för hur du kan få mer hjälp.

en: ~C~ancel
se_SE: A~v~bryt

en: ~K~eys
se_SE: ~T~angenter

en: Could not initialize color format.
se_SE: Kunde inte initialisera färgformat.

en: Could not switch to video mode: '
se_SE: Kunde inte byta till videoläget: '

en: Could not apply aspect ratio setting.
se_SE: Kunde inte ändra inställningen för bildförhållanden.

en: Could not apply fullscreen setting.
se_SE: Kunde inte applicera fullskärmsinställning.

en: You appear to be playing this game directly
    from the CD. This is known to cause problems,
    and it is therefore recommended that you copy
    the data files to your hard disk instead.
    See the README file for details.
se_SE: Det verkar som att du spelar det här spelet direkt
    från CD:n. Detta har en tendens att orsaka problem.
    Det är därför rekommenderat att du kopierar
    datafilerna till din hårddisk istället.
    Se README-filen för detaljer.

en: This game has audio tracks in its disk. These
    tracks need to be ripped from the disk using
    an appropriate CD audio extracting tool in
    order to listen to the game's music.
    See the README file for details.
se_SE: Det här spelet har ljudspår på sin skiva. Dessa
    spår måste rippas från skivan med hjälp av
    ett lämpligt program för extraktion av CD-ljud
    för att kunna lyssna på spelets musik.
    Se README-filen för detaljer.

en: Gamestate load failed (%s)! Please consult the README for basic information, and for instructions on how to obtain further assistance.
se_SE: Kunde inte ladda spardata (%s)! Hänvisa till README-filen för grundläggande information och instruktioner för ytterligare assistans.

en: WARNING: The game you are about to start is not yet fully supported by ScummVM. As such, it is likely to be unstable, and any saves you make might not work in future versions of ScummVM.
se_SE: VARNING: Spelet du är på väg att starta stöds inte ännu till fullo av ScummVM. Därför är det troligtvis instabilt och om du skapar spardata kan de möjligtvis vara inkompatibla med framtida versioner av ScummVM.

en: Start anyway
se_SE: Starta ändå

en: MAME OPL emulator
se_SE: MAME OPL-emulator

en: DOSBox OPL emulator
se_SE: DOSBox OPL-emulator

en: The selected audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
se_SE: Den valda ljudenheten '%s' kunde inte hittas (möjligtvis avstängd eller frånkopplad).

en: Attempting to fall back to the next available device...
se_SE: Försöker använda nästa tillgängliga ljudenhet...

en: The selected audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
se_SE: Den valda ljudenheten '%s' kan inte användas. Se loggfilen för mer information.

en: The preferred audio device '%s' was not found (e.g. might be turned off or disconnected).
se_SE: Den föredragna ljudenheten '%s' kunde inte hittas (möjligtvis avstängd eller frånkopplad).

en: The preferred audio device '%s' cannot be used. See log file for more information.
se_SE: Den föredragna ljudenheten '%s' kan inte användas. Se loggfilen för mer information.

en: No music
se_SE: Ingen musik

en: Amiga Audio Emulator
se_SE: Amiga ljudemulator

en: AdLib Emulator
se_SE: AdLib-emulator

en: Apple II GS Emulator (NOT IMPLEMENTED)
se_SE: Apple II GS-emulator (INTE IMPLEMENTERAD)

en: C64 Audio Emulator
se_SE: C64 ljudemulator

en: Initializing MT-32 Emulator
se_SE: Initialiserar MT-32 emulator

en: MT-32 Emulator
se_SE: MT-32 emulator

en: PC Speaker Emulator
se_SE: PC Speaker-emulator

en: IBM PCjr Emulator
se_SE: IBM PCjr-emulator

en: Keymap:
se_SE: Tangenter:

en:  (Effective)
se_SE: (Effektiv)

en:  (Active)
se_SE: (Aktiv)

en:  (Blocked)
se_SE: (Blockerad)

en:  (Game)
se_SE: (Spel)

en: ~C~lose
se_SE: ~S~täng

en: ScummVM Main Menu
se_SE: ScummVM huvudmeny

en: ~L~eft handed mode
se_SE: ~V~änsterhänt läge

en: ~I~ndy fight controls
se_SE: ~I~ndy slagsmålskontroller

en: Show mouse cursor
se_SE: Visa muspekare

en: Snap to edges
se_SE: Lägg till kant

en: Touch X Offset
se_SE: Gå till X-position

en: Touch Y Offset
se_SE: Gå till Y-position

en: Use laptop trackpad-style cursor control
se_SE: Använd bärbar trackpad-stil för pekarkontroll

en: Tap for left click, double tap right click
se_SE: Tappa för vänsterklick, dubbel-tappa för högerklick

en: Sensitivity
se_SE: Känslighet

en: Initial top screen scale:
se_SE: Standardskala för övre skärm:

en: Main screen scaling:
se_SE: Skalning huvudskärm:

en: Hardware scale (fast, but low quality)
se_SE: Hårdvaruskalning (snabbt, men låg kvalitet)

en: Software scale (good quality, but slower)
se_SE: Mjukvaruskalning (bra kvalitet, men långsamt)

en: Unscaled (you must scroll left and right)
se_SE: Oskalat (du måste bläddra till vänster och höger)

en: Brightness:
se_SE: Ljusstyrka:

en: High quality audio (slower) (reboot)
se_SE: Hög ljudkvalitet (långsammare) (omstart)

en: Disable power off
se_SE: Inaktivera strömsparning

en: Mouse-click-and-drag mode enabled.
se_SE: Dra-och-släpp-läge med mus aktiverat.

en: Mouse-click-and-drag mode disabled.
se_SE: Dra-och-släpp-läge med mus deaktiverat.

en: Touchpad mode enabled.
se_SE: Touchpad-läge aktiverat.

en: Touchpad mode disabled.
se_SE: Touchpad-läge inaktiverat.

en: Click Mode
se_SE: Klickläge

en: Left Click
se_SE: Vänsterklick

en: Middle Click
se_SE: Mittenklick

en: Right Click
se_SE: Högerklick

en: Hide ScummVM
se_SE: Göm ScummVM

en: Hide Others
se_SE: Göm övriga

en: Show All
se_SE: Visa alla

en: Window
se_SE: Fönster

en: Minimize
se_SE: Minimera

en: Normal (no scaling)
se_SE: Normalt (ingen skalning)

[ctx: lowres]
en: Normal (no scaling)
se_SE: Normalt (ingen skalning)

en: Enabled aspect ratio correction
se_SE: Korrektion av bildförhållande på

en: Disabled aspect ratio correction
se_SE: Korrektion av bildförhållande av

en: Active graphics filter:
se_SE: Aktivt grafikfilter:

en: Windowed mode
se_SE: Fönsterläge

en: OpenGL (No filtering)
se_SE: OpenGL (ingen filtrering)

en: Up
se_SE: Upp

en: Down
se_SE: Ned

en: Left
se_SE: Vänster

en: Right
se_SE: Höger

en: Zone
se_SE: Zon

en: Multi Function
se_SE: Multifunktion

en: Swap character
se_SE: Byt karaktär

en: Skip text
se_SE: Skippa text

en: Fast mode
se_SE: Snabbläge

en: Quit
se_SE: Avsluta

en: Debugger
se_SE: Debug-konsol

en: Global menu
se_SE: Global meny

en: Virtual keyboard
se_SE: Virtuellt tangentbord

en: Key mapper
se_SE: Tangentinst.

en: Do you want to quit ?
se_SE: Vill du avsluta?

en: Current video mode:
se_SE: Aktivt videoläge:

en: Double-strike
se_SE: Ej sammanflätad

en: Horizontal underscan:
se_SE: Vågrät underskanning:

en: Vertical underscan:
se_SE: Lodrät underskanning:

en: Input
se_SE: Ingång

en: GC Pad sensitivity:
se_SE: GC Pad känslighet:

en: Unknown
se_SE: Okänd

en: Mount DVD
se_SE: Montera DVD

en: Unmount DVD
se_SE: Mata ut DVD

en: Share:
se_SE: Delad:

en: Username:
se_SE: Anv. namn:

en: Password:
se_SE: Lösenord:

en: Init network
se_SE: Init. nätverk

en: Mount SMB
se_SE: Montera SMB

en: Unmount SMB
se_SE: Mata ut SMB

en: DVD Mounted successfully
se_SE: Montering av DVD lyckades

en: Error while mounting the DVD
se_SE: Fel vid montering av DVD

en: DVD not mounted
se_SE: DVD ej monterad

en: Network up, share mounted
se_SE: Nätverk aktivt, delade kataloger monterade

en: Network up
se_SE: Nätverk aktivt

en: , error while mounting the share
se_SE: , fel under montering av delade kataloger

en: , share not mounted
se_SE: , delade kataloger ej monterade

en: Network down
se_SE: Nätverk inaktivt

en: Initializing network
se_SE: Initialiserar nätverk

en: Timeout while initializing network
se_SE: Timeout under initialisering av nätverk

en: Network not initialized (%d)
se_SE: Nätverk ej initialiserat (%d)

en: Hide Toolbar
se_SE: Göm verktygsrad

en: Show Keyboard
se_SE: Visa tangentbord

en: Sound on/off
se_SE: Ljud av/på

en: Right click
se_SE: Högerklick

en: Show/Hide Cursor
se_SE: Göm/visa pekare

en: Free look
se_SE: Frititt

en: Zoom up
se_SE: Zooma upp

en: Zoom down
se_SE: Zooma ned

en: Bind Keys
se_SE: Förbind tangenter

en: Cursor Up
se_SE: Pekare upp

en: Cursor Down
se_SE: Pekare ned

en: Cursor Left
se_SE: Pekare vänster

en: Cursor Right
se_SE: Pekare höger

en: Do you want to load or save the game?
se_SE: Vill du ladda eller spara spelet?

en:    Are you sure you want to quit ?
se_SE: Är du säker på att du vill avsluta?

en: Keyboard
se_SE: Tangentbord

en: Rotate
se_SE: Rotera

en: Using SDL driver
se_SE: Använd SDL-driver

en: Display
se_SE: Skärm

en: Do you want to perform an automatic scan ?
se_SE: Vill du utföra en automatisk scan?

en: Map right click action
se_SE: Ställ in högerklick

en: You must map a key to the 'Right Click' action to play this game
se_SE: Du måste välja en tangent för "Högerklick" för att spela det här spelet

en: Map hide toolbar action
se_SE: Ställ in göm verktygsrad

en: You must map a key to the 'Hide toolbar' action to play this game
se_SE: Du måste välja en tangent för "Göm verktygsrad" för att spela det här spelet

en: Map Zoom Up action (optional)
se_SE: Ställ in Zooma up (valfritt)

en: Map Zoom Down action (optional)
se_SE: Ställ in Zooma ned (valfritt)

en: Don't forget to map a key to 'Hide Toolbar' action to see the whole inventory
se_SE: Glöm inte att välja en tangent för "Göm verktygsrad" för att se hela inventariet

en: Do you really want to return to the Launcher?
se_SE: Vill du verkligen återgå till launchern?

en: Do you really want to quit?
se_SE: Vill du verkligen avsluta?

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Left Click
se_SE: Touchscreen "Tap-läge" - Vänsterklick

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Right Click
se_SE: Touchscren "Tap-läge" - Högerklick

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (No Click)
se_SE: Touchscreen "Tap-läge" - Hover (utan klick)

en: Maximum Volume
se_SE: Max. volym

en: Increasing Volume
se_SE: Höja volymen

en: Minimal Volume
se_SE: Min. volym

en: Decreasing Volume
se_SE: Sänka volymen

en: Touchscreen 'Tap Mode' - Hover (DPad Clicks)
se_SE: Touchscreen 'Tap-läge' - Hover (DPad klick)

en: Check for Updates...
se_SE: Sök efter uppdateringar...

en: Right Click Once
se_SE: Ett högerklick

en: Move Only
se_SE: Endast rörelse

en: Escape Key
se_SE: Escape-tangenten

en: Game Menu
se_SE: Spelmeny

en: Show Keypad
se_SE: Visa tangentbord

en: Control Mouse
se_SE: Kontrollera musen

en: Clicking Enabled
se_SE: Klickning aktiverad

en: Clicking Disabled
se_SE: Klickning deaktiverad

en: Use original save/load screens
se_SE: Använd originalskärmar för spara/ladda

en: Use the original save/load screens, instead of the ScummVM ones
se_SE: Använder originalskärmarna för spara/ladda istället för ScummVM:s

en: Restore game:
se_SE: Återställ spel:

en: Restore
se_SE: Återställ

en: Failed to load game state from file:
    
    %s
se_SE: Kunde inte läsa spardata från filen:
    
    %s

en: Failed to save game state to file:
    
    %s
se_SE: Kunde inte skriva spardata till filen:
    
    %s

en: Successfully saved game state in file:
    
    %s
se_SE: Sparade framgångsrikt spardata i filen:
    
    %s

en: Cutscene file '%s' not found!
se_SE: Filmscensfilen '%s' hittades ej!

en: ScummVM found that you have old savefiles for Drascula that should be converted.
    The old save game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
se_SE: ScummVM upptäckte att du har gamla spardata för Drascula som borde konverteras.
    Det gamla spardataformatet stöds inte längre, så du kommer inte kunna ladda dina data om du inte konverterar dem.
    
    Tryck på OK för att konvertera dem nu, annars kommer du tillfrågas igen nästa gång du startar spelet.

en: Use bright palette mode
se_SE: Använd ljus palett-läge

en: Display graphics using the game's bright palette
se_SE: Visa grafik med spelets ljusa palett

en: Failed to load game state from file.
se_SE: Kunde inte läsa spardata från filen

en: Failed to save game state to file.
se_SE: Kunde inte skriva spardata till filen.

en: Failed to delete file.
se_SE: Kunde inte radera filen.

en: Fast movie speed
se_SE: Snabb filmhastighet

en: Play movies at an increased speed
se_SE: Spela filmer i högre hastighet

en: Failed to save game
se_SE: Kunde inte spara spelet.

note: I18N: Studio audience adds an applause and cheering sounds whenever Malcolm makes a joke.
en: Studio audience
se_SE: Studiopublik

en: Enable studio audience
se_SE: Aktivera studiopublik

note: I18N: This option allows the user to skip text and cutscenes.
en: Skip support
se_SE: Skipp-stöd

en: Allow text and cutscenes to be skipped
se_SE: Tillåter skippning av text och filmscener

note: I18N: Helium mode makes people sound like they've inhaled Helium.
en: Helium mode
se_SE: Helium-läge

en: Enable helium mode
se_SE: Aktivera heliumläge

note: I18N: When enabled, this option makes scrolling smoother when changing from one screen to another.
en: Smooth scrolling
se_SE: Mjuk rullning

en: Enable smooth scrolling when walking
se_SE: Aktivera mjuk skärmrullning vid gångfart

note: I18N: When enabled, this option changes the cursor when it floats to the edge of the screen to a directional arrow. The player can then click to walk towards that direction.
en: Floating cursors
se_SE: Flytande pekare

en: Enable floating cursors
se_SE: Aktivera flytande pekare

note: I18N: HP stands for Hit Points
en: HP bar graphs
se_SE: Livmätare

en: Enable hit point bar graphs
se_SE: Aktivera livmätare

en: Move Forward
se_SE: Steg framåt

en: Move Back
se_SE: Steg bakåt

en: Slide Left
se_SE: Glid vänster

en: Slide Right
se_SE: Glid höger

en: Turn Left
se_SE: Sväng vänster

en: Turn Right
se_SE: Sväng höger

en: Rest
se_SE: Vila

en: Options
se_SE: Inställningar

en: Choose Spell
se_SE: Välj trollformel

en: You appear to be using a General MIDI device,
    but your game only supports Roland MT32 MIDI.
    We try to map the Roland MT32 instruments to
    General MIDI ones. It is still possible that
    some tracks sound incorrect.
se_SE: Du verkar använda en General MIDI-enhet,
    men ditt spel stöder endast Roland MT32 MIDI.
    Vi försöker kartlägga Roland MT32-instrumenten till
    General MIDI-instrument. Det kan trots allt hända
    att ett fåtal ljudspår inte spelas korrekt.

note: I18N: Option for fast scene switching
en: ~Z~ip Mode Activated
se_SE: ~Z~ipläge aktiverat

en: ~T~ransitions Enabled
se_SE: Öv~e~rgångar aktiverade

note: I18N: Drop book page
en: ~D~rop Page
se_SE: Släpp si~d~a

en: ~S~how Map
se_SE: ~V~isa karta

en: ~M~ain Menu
se_SE: Huvud~m~eny

en: ~W~ater Effect Enabled
se_SE: ~V~atteneffekt aktiverad

en: Skip the Hall of Records storyboard scenes
se_SE: Skippa Hall of Records storyboard-scenerna

en: Allows the player to skip past the Hall of Records storyboard scenes
se_SE: Låter spelaren skippa Hall of Records storyboard-scenerna

en: Scale the making of videos to full screen
se_SE: Skala dokumentärvideor till helskärm

en: Scale the making of videos, so that they use the whole screen
se_SE: Skala dokumentärvideorna så att de använder hela skärmen

en: Can't save game in slot %i
se_SE: Kan inte spara data i position %i

en: Loading game...
se_SE: Laddar speldata...

en: Saving game...
se_SE: Sparar speldata...

en: ScummVM found that you have old savefiles for Nippon Safes that should be renamed.
    The old names are no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked next time.
se_SE: ScummVM upptäckte att du har gamla spardata för Nippon Safes som borde byta namn.
    De gamla filnamnen stöds inte längre, så du kommer inte kunna ladda dina data om du inte konverterar dem.
    
    Tryck "OK" för att konvertera dem nu, annars kommer du tillfrågas igen nästa gång du startar spelet.

en: ScummVM successfully converted all your savefiles.
se_SE: ScummVM lyckades konvertera alla dina spardata.

en: ScummVM printed some warnings in your console window and can't guarantee all your files have been converted.
    
    Please report to the team.
se_SE: ScummVM skrev ut några varningar i ditt konsolfönster och kan inte garantera att alla dina filer har konverterats.
    
    Var god rapportera till teamet.

en: Invalid save file name
se_SE: Ogiltigt namn på sparfil

en: Up/Zoom In/Move Forward/Open Doors
se_SE: Upp/Zooma in/Gå framåt/Öppna dörrar

en: Down/Zoom Out
se_SE: Ned/Zooma ut

en: Display/Hide Inventory Tray
se_SE: Visa/dölj inventarium

en: Display/Hide Biochip Tray
se_SE: Visa/dölj biochip

en: Action/Select
se_SE: Handling/Välj

en: Toggle Center Data Display
se_SE: Aktivera centrerad dataskärm

en: Display/Hide Info Screen
se_SE: Visa/dölj informationsskärm

en: Display/Hide Pause Menu
se_SE: Visa/dölj pausmeny

en: EGA undithering
se_SE: EGA anti-gitter

en: Enable undithering in EGA games
se_SE: Aktivera anti-gitter i EGA-spel

en: Prefer digital sound effects
se_SE: Föredra digitala ljudeffekter

en: Prefer digital sound effects instead of synthesized ones
se_SE: Föredra digitala ljudeffekter istället för syntetiserade

en: Use IMF/Yamaha FB-01 for MIDI output
se_SE: Använd IMF/Yamaha FB-01 för MIDI-uppspelning

en: Use an IBM Music Feature card or a Yamaha FB-01 FM synth module for MIDI output
se_SE: Använd ett IMB Music Feature-kort eller en Yamaha FB-01 FM synthmodul för MIDI-uppspelning

en: Use CD audio
se_SE: Använd CD-ljud

en: Use CD audio instead of in-game audio, if available
se_SE: Använd CD-ljud istället för spelets ljud, om tillgängligt

en: Use Windows cursors
se_SE: Använd Windows muspekare

en: Use the Windows cursors (smaller and monochrome) instead of the DOS ones
se_SE: Använd Windows muspekare (mindre och svartvit) istället för DOS-pekaren

en: Use silver cursors
se_SE: Använd silverpekare

en: Use the alternate set of silver cursors, instead of the normal golden ones
se_SE: Använd de alternativa silverpekarna istället för de normala guldpekarna

en: Insert Disk %c and Press Button to Continue.
se_SE: Mata in skivan %c och tryck på knappen för att fortsätta.

en: Unable to Find %s, (%c%d) Press Button.
se_SE: Kunde inte hitta %s, (%c%d) tryck på knappen.

en: Error reading disk %c, (%c%d) Press Button.
se_SE: Fel vid inläsning av skivan %c, (%c%d) tryck på knappen.

en: Game Paused.  Press SPACE to Continue.
se_SE: Spelet pausat. Tryck MELLANSLAG för att fortsätta.

note: I18N: You may specify 'Yes' symbol at the end of the line, like this: "Moechten Sie wirklich neu starten?  (J/N)J" Will react to J as 'Yes'
en: Are you sure you want to restart?  (Y/N)
se_SE: Är du säker på att du vill starta om? (J/N)J

note: I18N: you may specify 'Yes' symbol at the end of the line. See previous comment
en: Are you sure you want to quit?  (Y/N)
se_SE: Är du säker på att du vill avsluta? (J/N)J

en: Play
se_SE: Spela

en: Insert save/load game disk
se_SE: Mata in skiva för spardata

en: You must enter a name
se_SE: Du måste ange ett namn

en: The game was NOT saved (disk full?)
se_SE: Spelet sprades EJ (skivan full?)

en: The game was NOT loaded
se_SE: Spelet laddades EJ

en: Saving '%s'
se_SE: Sparar '%s'

en: Loading '%s'
se_SE: Laddar '%s'

en: Name your SAVE game
se_SE: Namnge ditt SPARADE spel

en: Select a game to LOAD
se_SE: Välj ett spel att LADDA

en: Game title)
se_SE: Speltitel)

note: I18N: Previous page button
en: ~P~revious
se_SE: ~F~öregående

note: I18N: Next page button
en: ~N~ext
se_SE: ~N~ästa

en: Speech Only
se_SE: Endast tal

en: Speech and Subtitles
se_SE: Tal och undertexter

en: Subtitles Only
se_SE: Endast undertexter

[ctx: lowres]
en: Speech & Subs
se_SE: Tal & text

en: Select a Proficiency Level.
se_SE: Välj en skicklighetsnivå.

en: Refer to your Loom(TM) manual for help.
se_SE: Hänvisa till din Loom(TM)-manual för hjälp.

en: Practice
se_SE: Övning

en: Common keyboard commands:
se_SE: Vanliga kortkommandon:

en: Save / Load dialog
se_SE: Spara / Ladda-fönster

en: Skip line of text
se_SE: Skippa textrad

en: Skip cutscene
se_SE: Skippa scen

en: Space
se_SE: Mellanslag

en: Pause game
se_SE: Pausa spelet

en: Load game state 1-10
se_SE: Ladda spardata 1-10

en: Save game state 1-10
se_SE: Spara speldata 1-10

en: Toggle fullscreen
se_SE: Fullskärmsläge

en: Music volume up / down
se_SE: Musikvolym höj / sänk

en: Text speed slower / faster
se_SE: Texthastighet sänk / öka

en: Simulate left mouse button
se_SE: Simulera vänster musknapp

en: Simulate right mouse button
se_SE: Simulera höger musknapp

en: Special keyboard commands:
se_SE: Specialkortkommandon:

en: Show / Hide console
se_SE: Visa / göm konsol

en: Start the debugger
se_SE: Öppna debug-konsolen

en: Show memory consumption
se_SE: Visa minnesförbrukning

en: Run in fast mode (*)
se_SE: Kör i snabbläge (*)

en: Run in really fast mode (*)
se_SE: Kör i extra snabbt läge (*)

en: Toggle mouse capture
se_SE: Musrestriktion av/på

en: Switch between graphics filters
se_SE: Växla grafikfilter

en: Increase / Decrease scale factor
se_SE: Öka / sänk skalningsfaktor

en: Toggle aspect-ratio correction
se_SE: Korrektion av bildförhållande på/av

en: * Note that using ctrl-f and
se_SE: * Observera att användning av ctrl-f

en:   ctrl-g are not recommended
se_SE: och ctrl-g inte rekommenderas

en:   since they may cause crashes
se_SE: då detta kan orsaka krascher

en:   or incorrect game behavior.
se_SE:  eller felaktigt spelbeteende.

en: Spinning drafts on the keyboard:
se_SE: Väva melodier med tangentbordet:

en: Main game controls:
se_SE: Huvudkontroller:

en: Push
se_SE: Tryck

en: Pull
se_SE: Dra

en: Give
se_SE: Ge

en: Open
se_SE: Öppna

en: Go to
se_SE: Gå till

en: Get
se_SE: Ta emot

en: Use
se_SE: Använd

en: Read
se_SE: Läs

en: New kid
se_SE: Ny unge

en: Turn on
se_SE: Sätt på

en: Turn off
se_SE: Stäng av

en: Walk to
se_SE: Gå till

en: Pick up
se_SE: Ta

en: What is
se_SE: Vad är

en: Unlock
se_SE: Lås upp

en: Put on
se_SE: Ta på

en: Take off
se_SE: Ta av

en: Fix
se_SE: Laga

en: Switch
se_SE: Byt

en: Look
se_SE: Titta

en: Talk
se_SE: Tala

en: Travel
se_SE: Res

en: To Henry / To Indy
se_SE: Till Henry / Till Indy

note: I18N: These are different musical notes
en: play C minor on distaff
se_SE: spela C-moll på staven

en: play D on distaff
se_SE: spela D på staven

en: play E on distaff
se_SE: spela E på staven

en: play F on distaff
se_SE: spela F på staven

en: play G on distaff
se_SE: spela G på staven

en: play A on distaff
se_SE: spela A på staven

en: play B on distaff
se_SE: spela H på staven

en: play C major on distaff
se_SE: spela C-dur på staven

en: puSh
se_SE: Tryck

en: pull (Yank)
se_SE: Dra

en: Talk to
se_SE: Tala med

en: Look at
se_SE: Titta på

en: turn oN
se_SE: Sätt på

en: turn oFf
se_SE: Stäng av

en: KeyUp
se_SE: Piltangent upp

en: Highlight prev dialogue
se_SE: Markera föreg. dialog

en: KeyDown
se_SE: Piltangent ned

en: Highlight next dialogue
se_SE: Markera nästa dialog

en: Walk
se_SE: Gå

en: Inventory
se_SE: Inventarie

en: Object
se_SE: Objekt

en: Black and White / Color
se_SE: Svartvitt / Färg

en: Eyes
se_SE: Ögon

en: Tongue
se_SE: Tunga

en: Punch
se_SE: Slå

en: Kick
se_SE: Sparka

en: Examine
se_SE: Undersök

en: Regular cursor
se_SE: Vanlig pekare

en: Save / Load / Options
se_SE: Spara / Ladda / Inst.

en: Other game controls:
se_SE: Övriga spelkontroller:

en: Inventory:
se_SE: Inventarie:

en: Scroll list up
se_SE: Bläddra listan uppåt

en: Scroll list down
se_SE: Bläddra listan nedåt

en: Upper left item
se_SE: Övre vänstra föremålet

en: Lower left item
se_SE: Nedre vänstra föremålet

en: Upper right item
se_SE: Övre högra föremålet

en: Lower right item
se_SE: Nedre högra föremålet

en: Middle left item
se_SE: Mellersta vänstra föremålet

en: Middle right item
se_SE: Mellersta högra föremålet

en: Switching characters:
se_SE: Byta karaktärer:

en: Second kid
se_SE: Andra ungen

en: Third kid
se_SE: Tredje ungen

en: Fighting controls (numpad):
se_SE: Slagsmålskontroller (nr. tangenter)

en: Step back
se_SE: Steg bakåt

en: Block high
se_SE: Blockera högt

en: Block middle
se_SE: Blockera midjehöjd

en: Block low
se_SE: Blockera lågt

en: Punch high
se_SE: Slå högt

en: Punch middle
se_SE: Slå midjehöjd

en: Punch low
se_SE: Slå lågt

en: These are for Indy on left.
se_SE: Gäller när Indy står till vänster.

en: When Indy is on the right,
se_SE: När Indy står till höger byter

en: 7, 4, and 1 are switched with
se_SE: 7, 4 och 1 plats med

en: 9, 6, and 3, respectively.
se_SE: 9, 6 och 3.

en: Biplane controls (numpad):
se_SE: Biplanskontroller (nr. tangenter)

en: Fly to upper left
se_SE: Flyg åt övre vänster

en: Fly to left
se_SE: Flyg åt vänster

en: Fly to lower left
se_SE: Flyg åt nedre vänster

en: Fly upwards
se_SE: Flyg uppåt

en: Fly straight
se_SE: Flyg rakt fram

en: Fly down
se_SE: Flyg nedåt

en: Fly to upper right
se_SE: Flyg åt övre höger

en: Fly to right
se_SE: Flyg åt höger

en: Fly to lower right
se_SE: Flyg åt nedre höger

en: Native MIDI support requires the Roland Upgrade from LucasArts,
    but %s is missing. Using AdLib instead.
se_SE: Stöd för Native MIDI kräver Roland-uppdateringen från LucasArts,
    men %s saknas. Använder AdLib istället.

en: Usually, Maniac Mansion would start now. But ScummVM doesn't do that yet. To play it, go to 'Add Game' in the ScummVM start menu and select the 'Maniac' directory inside the Tentacle game directory.
se_SE: Vanligtvis hade Maniac Mansion startat nu, men ScummVM kan inte göra detta än. För att spela spelet, gå till "Lägg till spel" i ScummVM:s huvudmeny och välj "Maniac"-katalogen inuti "Tentacle" katalogen.

en: Unable to find "sky.cpt" file!
    Please download it from www.scummvm.org
se_SE: Kunde inte hitta "sky.cpt"-filen!
    Var god ladda hem den från www.scummvm.org

en: The "sky.cpt" file has an incorrect size.
    Please (re)download it from www.scummvm.org
se_SE: Filen "sky.cpt" har inkorrekt filstorlek.
    Var god ladda hem den igen från www.scummvm.org

en: Floppy intro
se_SE: Diskettintro

en: Use the floppy version's intro (CD version only)
se_SE: Använd diskettversionens intro (endast CD-version)

en: PSX stream cutscene '%s' cannot be played in paletted mode
se_SE: PSX-filmscenen '%s' kan inte visas i palettläget

en: DXA cutscenes found but ScummVM has been built without zlib support
se_SE: DXA filmscener hittades men ScummVM har byggts utan stöd för zlib

en: MPEG-2 cutscenes found but ScummVM has been built without MPEG-2
se_SE: MPEG-2-filmscener hittades men ScummVM har byggts utan MPEG-2

en: Cutscene '%s' not found
se_SE: Filmscenen '%s' hittades ej

en: ScummVM found that you have old savefiles for Broken Sword 1 that should be converted.
    The old save game format is no longer supported, so you will not be able to load your games if you don't convert them.
    
    Press OK to convert them now, otherwise you will be asked again the next time you start the game.
se_SE: ScummVM upptäckte att du har gamla spardata för Broken Sword 1 som borde konverteras.
    Det gamla spardataformatet stöds inte längre, så du kommer inte kunna ladda dina data om du inte konverterar dem.
    
    Tryck "OK" för att konvertera dem nu, annars kommer du tillfrågas igen nästa gång du startar spelet.

en: Target new save game already exists!
    Would you like to keep the old save game (%s) or the new one (%s)?
se_SE: Den valda spardatan existerar redan!
    Vill du behålla den gamla spardatan (%s) eller den nya (%s)?

en: Keep the old one
se_SE: Behåll den gamla

en: Keep the new one
se_SE: Behåll den nya

en: This is the end of the Broken Sword 1 Demo
se_SE: Här slutar Broken Sword 1 demon

en: PSX cutscenes found but ScummVM has been built without RGB color support
se_SE: PSX-filmscener hittades men ScummVM har byggts utan stöd för RGB-färg

en: MPEG-2 cutscenes found but ScummVM has been built without MPEG-2 support
se_SE: MPEG-2-filmscener hittades men ScummVM har byggts utan stöd för MPEG-2

en: Show object labels
se_SE: Visa etiketter

en: Show labels for objects on mouse hover
se_SE: Visar etiketter för objekten som musen pekar på

en: You're missing the 'teenagent.dat' file. Get it from the ScummVM website
se_SE: Du har inte 'teenagent.dat'-filen. Hämta den från ScummVM:s webbsida

en: The teenagent.dat file is compressed and zlib hasn't been included in this executable. Please decompress it
se_SE: Teenagent.dat-filen är komprimerad och zlib har inte inkluderats i det här programmet. Var god  dekomprimera den
